Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej

Przypomnienie o obowiązkach właścicieli psów

Ocena 0/5

SZANOWNI MIESZKAŃCY

 

Burmistrz Szczytnej przypomina o obowiązkach właścicieli psów wynikających z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, a zwłaszcza zawarte w art. 10a ust. 3 w/w ustawy, który zakazuje właścicielom / opiekunom psów do puszczania ich bez możliwości ich kontroli.

Pies nie może biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru. Obowiązek szczególnej ostrożności, przy trzymaniu zwierzęcia, nakłada bowiem na właściciela art. 77 Kodeksu Wykroczeń mówiący, że: "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany".

Biorąc pod uwagę powyższe proszę o zadbanie o to, aby Państwa zwierzęta nie opuszczały terenu posesji bez kontroli. Psy muszą przebywać na uwięzi lub w obrębie ogrodzonej posesji aby nie stwarzały sytuacji zagrożenia dla innych.

Proszę pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Informując o powyższym, przekonany jestem, że każdy kto utrzymuje zwierzę domowe zapewni mu właściwe warunki bytowania. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności