Położenie
Chocieszów to wieś o długości około 2 km, położona w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych, w dolinie rzeki Cicha, na wysokości około 390-420 m n.p.m
50°27′14″N 16°29′17″E
Historia
Prawdopodobnie Chocieszów powstał na przełomie XIII i XIV wieku w czasie kolonizacji tych terenów. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1538, kiedy określaną ją jako Waitmannsdorf. Od roku 1579 właścicielem wsi był Mathäus von Stolz, od którego nazwiska wywodzi się historyczna niemiecka nazwa wsi (Stolzenau, w źródłach od roku 1583). Podstawowym zajęciem mieszkańców było zawsze rolnictwo, jednak ze względu na małe areały gospodarstw i słabe gleby mieszkańcy musieli szukać dodatkowych źródeł zarobku, zajmując się np. zbiorem runa leśnego lub wyrębem lasów. W pierwszej połowie XIX wieku rozwinęło się tu tkactwo chałupnicze, poza tym był tu folwark i młyn wodny. We wsi funkcjonowały również dwa kamieniołomy piaskowca.
Szlaki turystyczne
• szlak turystyczny czarny Kamienna Góra - Wolarz - Szczytna - Chocieszów - Wambierzyce
Atrakcje turystyczne
• Kamienny krzyż stoi na skraju drogi nr 388 prowadzącej z Polanicy-Zdroju do Wambierzyc. Krzyż z ludową figurą ukrzyżowanego Chrystusa ustawiony jest na gzymsie ozdobnego cokołu posadowionego na podstawie z słabo czytelną inskrypcją. W płycinie cokołu znajduje się płaskorzeźba MB Wambierzyckiej z Dzieciątkiem Jezus, a poniżej leżący baranek. Pod krzyżem umieszczono czaszkę i piszczele.