Ulokowany na wzgórzu barokowy kościół jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Szczytnej a jego wieżę widać niemal z każdego zakątka miasta.
Budowę trwającą pięć lat ukończono w 1726 roku. Kosciół wyglądał wtedy inaczej: był zdecydowanie mniejszy i bez nawy poprzecznej. Po wybudowaniu przystąpiono do urządzania wnętrza: swoich talentów użyczyli tu m.in. znani rzeźbiarze Ludwik Wilhelm Jaschke oraz Michael Klahr (starszy). Pod koniec XVIII w. przebudowano wieżę, na pocz. XX w. dobudowano nawę poprzeczną i powiększono całą budowlę przez co bryła kościóła zyskała kształt jaki znamy dzisiaj. Wieża wznosi się na 32 m.
Po II wojnie światowej parafię objeli Księża Misjonarze Świętej Rodziny, którzy sprawują posługę do dziś.
Przy głównym wejściu, w kruchcie po prawej stronie zobaczyć można okazałą płytę nagrobną Siegfrieda von Hochberga – zakonnika, brata Leopolda von Hochberga - budowniczego "zamku" na Szczytniku. Obaj są pochowani przy kościele ( na lewo i prawo od wejścia).
Na murze okalającym kościół zobaczyć można napisane po polsku epitafium. Ufundowane ku pamieci zmarłej w 1822 r., udającej się na kurację Antoniny ze Zbijewskich Gołembiowskiej. Przed kościołem zobaczyć można fragment zabytkowego pręgierza.