Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
Powróć do: Dla Turysty

Punkty widokowe

SZCZYTNIK (589 m n.p.m.)

Góra Szczytnik liczy 589 m n.p.m. i usytuowana jest ponad miastem Szczytna. Na jej szczycie znajduje się neogotycki zamek Hochbergów z XIX w. oraz liczne formy skalne porozrzucane malowniczo na wzgórzu. Nieopodal znajduje się kalwaria górska, z wyrytymi w piaskowcu płaskorzeźbami, tworzącymi poszczególne stacje drogi krzyżowej. Charakterystycznym obiektem widokowym jest skała zwana „Widoczkiem”. Znajduje się ona zaraz przy wejściu do parku okalającego Zamek. Rozciąga się z niej malowniczy widok na miasto oraz okalające je pasma górskie: Gór Bystrzyckich oraz Gór Stołowych. Na górę prowadzi z miasta żółty szlak turystyczny. Wejście na Szczytnik zajmuje z miasta około 40 min (1,3 km). Wejście na sam szczyt możliwe jest także ścieżką leśną, która bierze swój początek przy krańcu łąki u podnóża góry. Podejście, chociaż krótsze niż prowadzące szlakiem, jest jednak strome i może przysporzyć pewnych trudności.

 

PIELGRZYM (672 m n.p.m.)

Pielgrzym jest wysokim bastionem skalnym o wysokości 672 m n.p.m., zbudowanym z dwóch baszt piaskowca. Stanowi on dobry punkt widokowy na Wambierzyce, Wzgórza Ścinawskie oraz dalsze pasma Sudetów Środkowych. Do Pielgrzyma można dojść niebieskim szlakiem, z Wambierzyc do Polanicy Zdroju a także żółtym z Batorowa.

 

SKAŁY PUCHACZA (730 m n.p.m.)

Skały Puchacza, wznoszące się na wysokość 730 m n.p.m., to odsłonięte kilkudziesięcio metrowe urwisko skalne, będące poeksploatacjnym wyrobiskiem pozostałym po dawnym kamieniołomie piaskowca. Został on uruchomiony w 2. połowie XIX wieku i czynny był do II wojny światowej.  Ze szczytu prowadzi droga, dawniej wykorzystywana do trasportu skał piaskowych. Skały usytuowane są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, na północny wschód od Łężyc, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim. Na krawędzi urwiska znajduje się punkt widokowy z panoramą na Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Wzgórza Lewińskie  oraz na Urwisko Batorowskie. W okolicy Skał Puchacza spotykają się szlaki turystyczne: niebieski – prowadzący z Karłowa przez Przełęcz Lisią do Dusznik Zdr. (3,1 km z Łężyc)  a także zielony prowadzący z Karłowa wzdłuż Urwiska Batorowskiego do Batorowa (5,1 km z Batorowa).


WOLARZ (852 m n.p.m.) / RUDNIK (826 m n.p.m.)

Wolarz jest rozległym i wydłużonym szczytem będącym kulminacją masywu górskiego na północnym skraju Gór Bystrzyckich, wznoszącym się ponad Piekielną Doliną, na wysokość 852 m n.p.m. i jest zarazem najwyższym wzniesieniem miasta Szczytna. Na zboczach Wolarza znajdują się kamienne gołoborza oraz niewielkie wychodnie skalne. Sama góra jest gęsto zalesiona  (głównie sztucznymi lasami świerkowymi, miejscami acydofilnymi buczynami górskimi i zniekształconymi fragmentami żyznych buczyn sudeckich) i widok z niej jest niemalże zasłonięty. Pięknym miejscem widokowym jest natomiast Rudnik. Góra ta, poprzedzająca Wolarz,  niższa od niego zaledwie o 26 metrów stanowi piękne miejsce widokowe na samo miasto jak i na Góry Stołowe, Wałbrzyskie, Kamienne oraz Sowie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć także czeskie Broumovskie Steny. Na Wolarz prowadzi czerwony szlak biegnący z Dusznik i dalej do Polanicy a także częściowo szlak żółty, z miasta do Dusznik Zdr. Droga na Wolarz jest dość trudna, przewyższenie wynosi  bowiem około 220 m na odcinku niecałych 3 km, widok z góry wynagradza jednak trudy wędrówki.


NAROŻNIK (851 m n.p.m.)

Narożnik, szczyt w Górach Stołowych o wysokości 851 m n.p.m., usytuowany jest na południowym wschodzie od Lisiej Przełęczy, oddzielającej go od masywu Skalniaka. Ku zachodowi i południu Narożnik opada pionowymi ścianami, co stanowi atrakcję dla wspinaczy (znajduje się tu ponad 100 dróg). Z wierzchołka rozciąga się wspaniała panorama Gór Stołowych, Obniżenia Dusznickiego, Gór Bystrzyckich oraz Gór Orlickich. Na szczyt prowadzi niebieski szlak turystyczny z Łężyc do Karłowa.