Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
Powróć do: Dla Turysty

Spacer po mieście

Szczytna to niewielkie miasteczko we wschodniej części Obniżenia Dusznickiego leżące pomiędzy dwoma zdrojami – Polanicą i Dusznikami, nad rzeką Bystrzycą Dusznicką i Kamiennym Potokiem u podnóża Gór Stołowych i Bystrzyckich. Jeszcze do zakończenia działań wojennych w 1945 r. Szczytna należała do Trzeciej Rzeszy i nazywała się Rückers. Obecnie znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Przez miasto przebiega droga krajowa DK8 (Wrocław - Kudowa - Zdrój) oraz linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy-Zdroju.

    Charakterystycznym miejscem jest zamek Leśna, górujący nad miastem, znajdującym się na górze Szczytnik (589 m n.p.m.) Zamek ten powstał w XIX w. (w latach 1831-1837) i w chwili obecnej można go zwiedzać. Na pewno warto wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się niesamowity widok na przepiękną okolicę.
Warto zajrzeć do barokowego kościoła św. Jana Chrzciciela, w którym najcenniejsze są ambona z 1748 r. oraz figura patrona w ołtarzu głównym. Tuż przy schodach prowadzących do świątyni można zauważyć fragment pręgierza, więc lepiej uważać, bo winni mogą ponieść zasłużoną karę.
    Tuż przy drodze międzynarodowej, zwanej potocznie „ósemką” tuż nad Kamiennym Potokiem przy ul. Sienkiewicza, znajduje się zabytkowa figura św. Nepomucena z 1711 r., ufundowana  przez właściciela majątku Szczytna barona Christopha Cajetana von Hartin. Stąd można ruszyć w kilku kierunkach na interesujące szlaki piesze i rowerowe w okolicy.
   Pośrodku Szczytnej zlokalizowane jest duże centrum sportów miejskich, którego pozazdrościć mogą inne miasta, nie tylko na Ziemi Kłodzkiej. Jest tutaj plac zabaw, Skate park – miejsce dla fanów deskorolek i rolek, boisko do koszykówki, które może być kortem tenisowym, tor do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, siłownia plenerowa i Pump Track. Jest także park linowy i ścianka wspinaczkowa, miasteczko ruchu drogowego, gdzie odbywają się zawody pasjonatów pojazdów sterowanych ręcznie. Obok kompleksu prowadzą ścieżki piesza i rowerowa. Cudo! Nie tylko natury w okolicy, ale i działań ludzkich.

Szczytna to również znakomita lokalizacja, aby szybko znaleźć się w górach Stołowych, Bystrzyckich lub Orlickich. Zimą blisko do mekki narciarstwa, Zieleńca. Zabytkowa jest stacja kolejowa, wybudowana w 1890 r. Warto wybrać się choć raz na wycieczkę w stronę Kudowy-Zdroju, gdzie zaskoczą nas wspaniałe widoki i przejazd pod wysokim wiaduktem w Lewinie Kłodzkim.

Ruszajcie do Szczytnej – Zielonego Kryształu Ziemi Kłodzkiej