Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
Powróć do: Dla Turysty

Sport

Centrum Sportu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej im. Ks Benedykta Narlocha w Szczytnej - czyli nowoczesne centrum sportowe, w skład którego wchodzą trzy boiska ze sztuczną nawierzchnią, park linowy ze skałką wspinaczkową, skateplaza z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich,  kolorowy plac zabaw, a w sezonie zimowym lodowisko. Tuż obok znajduje się hala sportowa z siłownią i salą fitness.
Skateplaza
Ten trzypoziomowy obiekt o łacznej powierzchni 1364 m2 zasługuje na szczególną uwagę. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych tego typu w Europie. Swoją wyjątkowość zawdzięcza nie tylko wielkości ale też torowi do nauki jazdy na wózkach  inwalidzkich. Tworzy go 21 przeszkód (o różnym stopniu trudności: dla pocztkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych) na codzień utrudniających poruszanie się niepełnosprawnym: m.in. progi, schody, drzwi sprężynowe. Całość jest pomyślana tak aby dawała możliwość bezpiecznej, wspólnej zabawy niepełno- i pełnosprawnym użytkownikom. Zarówno tym, którzy potrzebują rekreacji, nauki czy uprawiają sport wyczynowo.
Od 2010 roku, corocznie odbywa się tu Skatepiknik Integracyjny – impreza, w ramach której organizowane są zawody w jeździe na deskorolce, pokazy dyscyplin sportowych osób niepełnosprawnych, koncerty, olimpiada przedszkolaków oraz Dolnoślaski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.
Idea Centrum Sportu, a w szczególności skateplazy została zauważona i doceniona. Za jej budowę Gmina Szczytna otrzymała Złotą Jedynkę Gazety Wyborczej 2010 jako odkrycie roku 2010.

centrumsportu