Urząd Miasta i Gminy w Szczytnej
Powróć do: strona główna

Dla Turysty

Szczytna to malowniczo położona miejscowość między Górami Stołowymi a Bystrzyckimi wzdłuż rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Gmina Szczytna to miasto Szczytna i 7 sołectw : Wolany, Niwa, Chocieszów, Łężyce, Słoszów, Złotno i Dolina.

Zabytki oraz ciekawe miejsca ukazują jakże burzliwą historię gminy; m.in można tu spotkać "Pomnik wojny kartoflanej" upamiętniający wydarzenia z dnia 6 sierpnia 1778 roku, napadu na pruski transport prowiantu, dokonany przez austriackich huzarów.

Nad miastem góruje neogotycki zamek „Waldstein”, który jest owocem miłości fundatora do średniowiecza i tradycji myśliwskich. Usytuowany na Szczytniku ( ok 590 m n.p.m.) niedaleko miejsca gdzie stał niegdyś, zniszczony podczas wojen napoleońskich fort.
Ciekawostką jest, że nasz zamek znajduje się on na tzw. liscie Grundmanna czyli zaszyfrowanym spisie składnic-skrytek, w których przechowywano zagrabione podczas II wojny światowej dzieła sztuki.

Szczytna zawdzięcza swój rozwój położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Czech do Polski. W XVIII wieku nastąpił dynamiczny rozwój manufaktur szklarskich oraz warsztatów tkackich. Współczesna Szczytna słynie z wyrobów przemysłu szklarskiego. W miejscowej hucie szkła ( niestety już zamkniętej) wykonano między innymi kryształowy serwis zamówiony z okazji koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II.

Szczytna stawia przede wszystkim na aktywność - sport i turystykę. Okolica pełna jest szlaków i ścieżek turystycznych, a w samym mieście powstało i jest nadal rozwijane Centrum Sprtu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej z unikatową skateplazą, parkiem linowym, placem zabaw dla dzieci, a od jesieni do wiosny, lodowiskiem.

Dodatkowo sympatykom sportów oferujemy boiska, korty tenisowe, pole golfowe, a w niedalekiej okolicy baseny, wyciągi narciarskie, trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Można też skorzystać z łowisk rybnych oraz jazdy konnej. Zwolenników sportów ekstremalnych zainteresuje możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej (na obiektach naturalnych, czy też sztucznych).

Szczytna to doskonała baza wypadowa dla miłośników górskich wędrówek. Stąd już niedaleko na Szczeliniec Wielki, czy Błędne Skały. W regionie fani jazdy na dwóch kółkach mają do odkrycia specjalnie przygotowane jednokierunkowe trasy rowerowe typu singletrack. Natomiast entuzjaści sportów zimowych mogą skorzystać z bogatej oferty ośrodków takich jak Zieleniec, czy Duszniki - Zdrój z licznymi trasami narciarstwa zjazdowego jak i biegowego.

Gmina Szczytna - zaprasza!